WASPA tournaments winners

Regional tournaments

73 titles: Geoffrey Marain (BEL);
35 titles: Rudy Hesty (SIN);
34 titles: Steve Bennett (SCO):
26 titles: Georgios Zangylos (CYP);
20 titles: Clifford Graaff (SAF);
18 titles: Jos Ceulemans (BEL), Brian Daley (ENG);
16 titles: Peter Alegi (USA);
14 titles: Anas Bin Rahamat (SIN);
13 titles: Benny Ng (AUS), Peter Thomas (AUS), Peter Sexton (CAN), Marcos Kalopsioditis (CYP), Daniel Cranston (USA);
12 titles: Carl Young (AUS), Kye Arnold (ENG), Chris Thomas (ENG), Mark Farrell (IRL), Simone Trivelli (ITA), Jayden van der Merwe (SAF);
11 titles: Rick Bland (AUS), Patrizio Lazzaretti (ITA), Alex Batacchi (USA);
10 titles: Fabrizio Coco (AUS), Giuseppe Tardiota (AUS), David Busch (AUT), Shane Hoopfer (CAN), Mike Parnaby (ENG), Chessray Jooste (SAF);
9 titles: Eliot Kennedy (AUS), Ross Mcnulty (AUS), Elliott Bellefontaine (ENG), Gianpaolo Vitulano (ENG), Gareth Christie (SCO);
8 titles: Vincent Coppenolle (BEL), Christophe Dheur (BEL), Pascal Droeven (BEL), Giannis Metaxas (GRE), Marco Bonciani (ITA), Enrico Guidi (ITA), Luca Pini (ITA), Clinton Gahwiler (SAF), Bevin Reed (SAF);
7 titles: Gus Gillespie (AUS), Luke Radziminski (AUS), Chris Kaberry (ENG), Fabrizio Fedele (ITA), Thomas Baumeler (SUI), Trisha Baumeler (SUI);
6 titles: Rémy Huynh (BEL), David Baxter (CAN), Andrea Pagano (ITA);
5 titles: Benji Batten (AUS), Gerald Brightwell (AUS), Robert Green (AUS), Christian Haas (AUT),  Jérôme Heyvaert (BEL), Frank Lannoy (BEL), Renaud Parisel (BEL), Ignacio López (CHL), Paul Andreas (CYP), Jeremy Boothman (ENG), Andy Boyer (ENG), Jeremy Bradley (ENG), Matthew Thomas (ENG), Ouabi Rouis (FRA), Spyros Stratoudakis (GRE), Enrico Giannarelli (ITA), Rudi Peterschinigg (ITA), Suguru Fujino (JPN), George Ebejer (MLT), Mark Gauci (MLT), Kegan van der Merwe (SAF), Tan Kok Wee (SIN), Bernard Lim (SIN), Den Mulia (SIN), Christian Filippella (USA), Paul O'Donovan Rossa (USA), Zach Walker (USA);
4 titles: Andrew Bennett (AUS), Raffaele Lombardi (AUS), Erich Hinkelmann (AUT), Michaël Dupret (BEL), Kostas Kalopsidiotis (CYP), Giorgos Stylianou (CYP), Colin Lindsay (ENG), Luca Martinelli (ENG), George Papadopoulos (GRE), Gábor Baross (HUN), Brendan Rodgers (IRL), Majee Nolizam (MAS), Kenneth Beggs (NIR), Andrea Gasparini (USA), Richard Stock (WAL);
3 titles: Steve Dettre (AUS), Alan Kimber (AUS), Daniele Lombardi (AUS), Heinz Eder (AUT), Chris Thorn (AUS), Thomas Eppensteiner (AUT), Renald Deloose (BEL), Pierre Chastenais (CAN), Marco Zucchi (CZE), Martin Blanchard (ENG), Justin Finch (ENG), Scott Freeman (ENG), Mike Newton (ENG), Miguel Pereira (ENG), Jose Carlos Guerrero (ESP), Flavio Watzka (ESP), Rémi Soret (FRA), Joseph Kinrade (IOM), Marco Bacci (ITA), Gianmarco Del Brocco (ITA), Matteo Del Brocco (ITA), Darren Bezzina (MLT), Stanley Farrugia (MLT), Daniele Spadaro (MLT), Mark Mc Crossan (NIR), Julian van der Merwe (SAF), Mike Burns (SCO), Michael Choong (SIN), Peter Erb (SUI), Conan Mullen (USA), Peter Vahle (USA), Ilias Gikas (USA), Adrian Davies (WAL);
2 titles: John Devaney (AUS), Adrian Elmer (AUS), Hermann Kruse (AUS), David Simpson (AUS), Lukas Eppensteiner (AUT), Robert Lenz (AUT), Jürgen Lizar (AUT), Marios Strommer (AUT), Murat Tünger (AUT), Damien Denooz (BEL), Ralf Grégoire (BEL), Jean Grosdent (BEL), Vincent Guyaux (BEL), Joffray Laurent (BEL), Geert Leys (BEL), Daniel Scheen (BEL), Sébastien Scheen (BEL), Gurmeet Khaira (CAN), Brodyn Sexton (CAN), Kyriakos Stylianou (CYP), Terry Arnold (ENG), Kevin Cordell (ENG), Kevin Dyson (ENG), Andrew Garbutt (ENG), Martin Hodds (ENG), Andy Mill (ENG), Jeff Parsons (ENG), David Russell (ENG), Marko Karhunen (FIN), Jean-François Balard (FRA), Serge Leroy (FRA), Roger Trouillard (FRA), Sven Schilling (GER), Alekos Apatzis (GRE), Serafim Kolosousas (GRE), Vassilis Koutsompinas (GRE), Nikolaos Liakopoulos (GRE), Nikos Papadogonnas (GRE), Giorgos Pitihoutis (GRE), Kostas Seses (GRE), Eric Benvenuto (ITA), Lucio Canicchio (ITA), Alessandro Casanova (ITA), Simone Di Pierro (ITA), Luigi Marino (ITA), Sergio Robertiello (ITA), Taichi Kato (JPN), Takafumi Kido (JPN), Joseph Agius (MLT), Charles Aquilina (MLT), Angelo Borg (MLT), Josef Camilleri (MLT), Simon Gauci (MLT), Joseph Mifsud (MLT), Miguel Zahra (MLT), Casey van Os (NED), Martinog Bradley (NIR), Paulo Gouveia (POR), Nuno Noronha (POR), Ruben Português (POR), Sérgio Ramos (POR), Greg Dand (SCO), Malcolm Lees (SCO), Vikas K. Chandiramani (SIN), John Ho (SIN),  Isaac Lim (SIN), Nic Tan (SIN), Davorin Korosec (SLO), Craig Cousino (USA), Tom Shirley (USA), Dario Passadore (USA), Wayne Smith (USA), Phil Dacey (WAL);
1 title: Gregorio Caro Solis (ARG), Mariano Di Luozzo (ARG), Patricio Echevarrieta (ARG), Othniel Antwi (AUS), Matt Barrie (AUS), Adam Bilbe (AUS), Jonty Brener (AUS), Adrian Connolly (AUS), Brett Davis (AUS), Kevin Grant (AUS), John Harty (AUS), Gary Hosie (AUS), Alex Jennings (AUS), Jeremy Simpson (AUS), Thomas Busch (AUT), Horst Deimel (AUT), Alexander Haas (AUT), Wolfgang Leitner (AUT), Diederik Boyen (BEL), Dave Brothers (ENG), Michaël Casciano (BEL), Valéry Dejardin (BEL), Michaël Denooz (BEL), Steffen Despretz (BEL), Vito Di Ruggiero (BEL), Alain Flament (BEL), David Fraikin (BEL), Luc Grosdent (BEL), Arnaud Nullens (BEL), Ludovic Ponthieux (BEL), Arnaud Robillard (BEL), Philippe Roufosse (BEL), Pascal Scheen (BEL), Grégory Spilmont (BEL), Steve Filée (BEL), Stéphane Lambert (BEL), Eric Threis (BEL), Alexandre Torré (BEL), Bart Van de Vliet (BEL), William Van den Houte (BEL), Corentin Wauthy (BEL), David Wouters (BEL), José Antônio Ramalhete (BRA), Shaun Burt (CAN), Warren Creighton (CAN), Riad Dangerkat Kadri (CAN), Stephen McNab (CAN), Enrique López (CHL), Marios Avgousti (CYP), Sofoklis Mougis (CYP), Vasilis Vavourakis (CYP), Anders Buhl Hansen (DEN), Rasmus Lund (DEN), Jesper Staal Nielsen (DEN), Mat Atkin (ENG), Brian Butterworth (ENG), Darren Clarke (ENG), Lee Fenton (ENG), Craig Heward (ENG), Phil Holmes (ENG), Victor Jones (ENG), Nigel Lamond (ENG), Matt Lampitt (ENG), Paul Lawrenson (ENG), Adam Lundy (ENG), Tony McCann (ENG), Daniel McCormick (ENG), Nick Maclochlain (ENG), Richard Meddings (ENG), David Pawsey (ENG), Barry Ryder (ENG), Louis Singh (ENG), Ben Staples (ENG), Colin Tarry (ENG), Stuart Walsh (ENG), Luis Benito (ESP), Juan Antonio García Sánchez (ESP), Alberto Gómez (ESP), Álvaro Martínez (ESP), Luis Filipe Mendez (ESP), Daniel Muñoz (ESP), Ismael Pardo (ESP), Juan Carlos Pendolero Gutiérrez (ESP), José Manuel Rosas (ESP), David Cremoux (FRA), Emmanuel Gorgette (FRA), Eric Naszalyi (FRA), Grégory Puissant (FRA), Jani Mustonen (FIN), Jürgen Dreyer (GER), Uli Euler (GER), Kai Hagenkötter (GER), Tom Horn (GER), Arnold Mair (GER), Edin Mulasmajic (GER), Roland Popp (GER), Uli Selsen (GER), Frank Stiller (GER), Marcus Tilgner (GER), Thomas Vulpes (GER), Jonathan Dotto (GIB), Alkaios Chazarakis (GRE), Alberto Di Maggio (GRE), Dimitris Dimopoulos (GRE), Periklis Dimopoulos (GRE), Giorgos Fillipou (GRE), Alfonso Franco (GRE), Thrasyvoulos Gagkas (GRE), Thanasis Giaglis (GRE), Serafim Koulosousas (GRE), Antonis Krysilas (GRE), Yiannis Mpougiouris (GRE), Giorgos Niavis (GRE), Chris Panagiotides (GRE), Nikos Psomiadis (GRE), Yannis Salamouris (GRE), Dimitrios Stamatis (GRE), Vaggelis Vavoulakis (GRE), László Csibor (HUN), Brian Kinrade (IOM), Dwi Putranto (INA), Marco Baj (ITA), Paolo Barone (ITA), David Bonamici (ITA), Matteo Cammarata (ITA), Giuseppe Cascioli (ITA), Mario Corradi (ITA), Ugo Custo (ITA), Enrico Demutti (ITA), Andrea Di Pierro (ITA), Andrea Di Vincenzo (ITA), Giovanni Frascarelli (ITA), Remo Fusco (ITA), Pasquale Guerra (ITA), Pietro Ielapi (ITA), Marco Lauretti (ITA), Salvatore Mandanici (ITA), Pierpaolo Murabito (ITA), Mauro Nardini (ITA), Gabriele Silveri (ITA), Andrea Strazza (ITA), Diego Tagliaferri (ITA), Stefano Tagliaferri (ITA), Paolo Talarico (ITA), Marco Trevisan (ITA), Giuseppe Triggiani (ITA), Leonardo Vannucchi (ITA), Davide Visani (ITA), Hideaki Wada (JPN), Zafar Zawawi (MAS), Alan Abela-Wadge (MLT), Nicolai Bugeja (MLT), Massimo Cremona (MLT), Hansel Mallia (MLT), Hector Scerri (MLT), Jean Carl Tabone (MLT), Jacob Bijlstra (NED), Richard Stolwijk (NED), Robbert Thoen (NED), Pun Amos (NEP), Robert Southward (NZL), Ricardo Pavao (POR), Adrian Otto (SAF), Miguel Faria (POR), João Rodrigues (POR), John Fishlock (SAF), Adam Murray (SAF), Fernando Rodrigues (SAF), Heimo Schulzer (SAF), Dave Allen (SCO), David Baxter (SCO), Andy Beskaby (SCO), Kevin Christopher (SCO), Robert Ramsay (SCO), Noor Haikal (SIN), Irwan Iskandar (SIN), Erfandy Kusnadi (SIN), Erik Holmström (SWE), John Coyle (USA), Gregg Deinhart (USA), Paul Eyes (USA), Lenny Foster (USA), Michalis Keskinidis (USA), Darren Koffmann (USA), Varant Kurkeyerian (USA), Steve Laskey (USA), Miko Mann (USA), Patrick Sheridan (USA), George Vassiliades (USA).

Old rules

17 titles: Alberto Gagliardi (ITA);
5 titles: Ugo Custo (ITA);
4 titles: Serafim Koulosousas (GRE), Claudio Dogali (ITA), Andrea Pagano (ITA);
3 titles: Eugene Plytas (GRE), Massimo Lapucci (ITA);
2 titles: Alekos Apatzis (GRE), Francesco Fucci (ITA), Domenico Tassone (ITA);
1 title: Gerald Brightwell (AUS), John Devaney (AUS), Jesper Staal Nielsen (DEN), Phil Holmes (ENG), Marcel Kwiatkowski (GER), Chris Panagiotides (GRE), John Moore (IRL), Stefano Braschi (ITA), Mirko Cappelli (ITA), Roberto Cavallo (ITA), Antonio Chieppa (ITA), Pierluigi D'Amico (ITA), Fabrizio Fedele (ITA), Marco Di Francesco (ITA), Stefano Evangelisti (ITA), Domenico Giglio (ITA), Patrizio Lazzaretti (ITA), Marcello Monti (ITA), Gaetano Monticelli (ITA), Toto Panizzari (ITA), Luca Pagani (ITA), Luca Parodi (ITA), Paolo Pazzi (ITA), Rudi Peterschinigg (ITA), Maurizio Pugi (ITA), Luca Rajna (ITA), Salvatore Rapino (ITA), Gabriele Silveri (ITA), Simone Squarzolo (ITA), Paolo Talarico (ITA), Tommaso Tricoli (ITA), Luca Turbino (ITA), Augusto Vagnoni (ITA), Martinog Bradley (NIR).

National Cups

All-Ireland: Mark Farrell (IRL - 2013 + 2014 + 2015+2016)
Czech Republic: Marco Zucchi (2016 + 2017)
Scotland: Gareth Christie (2017)
South Africa: Clifford Graaff (2016)
USA: Zach Walker (2015), Christian Filippella (2016), Daniel Cranston (2017).

Promotional tournaments

3 titles: John Devaney (AUS), Michaël Dupret (BEL), Alain Flament (BEL);
2 titles: Benny Ng (AUS), Eddy Beernaert (BEL), Kyriakos Stylianou (CYP), Andy Boyer (ENG), Gianpaolo Vitulano (ENG);
1 title: Lucas Butterfield (AUS), Steve Diasinos (AUS), Adrian Elmer (AUS), Thomas Eppensteiner (AUT), David Kugler (AUT), Marios Strommer (AUT), Matthias Averlant (BEL), Renald Deloose (BEL), Fabrice Guyaux (BEL), Stéphane Lambert (BEL), Fabian Limpens (BEL), Quentin Van Glabeke (BEL), Sofoklis Mougis (CYP), Konstantinos Paraskevas (CYP), Giorgos Stylianou (CYP), Marios Themistokleous (CYP), Dave Collett (ENG), Brian Daley (ENG), Scott Freeman (ENG), Marco Ghigliotti (ENG), Victor Jones (ENG), Chris Kaberry (ENG), Ivor Morgan (ENG), Josep Sobre (ESP), Maxime Hoguet (FRA), Mihalis Dragossis (GRE), Maurizio Cavallo (ITA), Ugo Custo (ITA), Claudio Dogali (ITA), Luigi Marino (ITA), Muhammad Farihin (MAS), Stanton Nortije (SAF), Robert Ramsay (SCO), Giovanni Choong (SIN), Cayne Matthews (WAL).

Advanced rules

2 titles: Richard Stock (WAL)
1 title: Mat Atkin (ENG), Mike Bradbury (ENG), Andrew Garbutt (ENG), Mick Hammonds (ENG), Filippos Kantarakis (GRE), Giannis Metaxas (GRE), Panos Panagiotides (GRE), Paul Boyle (IRL), Ernie Bickerstaff (NIR).

(Last update on September 23, 2017)